مرجع معرفی متخصصین ، كارشناسان مشاغل و خدمات عمومی شهر نجف آباد

سامانه نیازمندی های نجف آباد
هم اکنون ، رایگان ثبت نام کنید !
  • نیازمندی های نجف آباد
  • نیازمندی های نجف آباد
  • نیازمندی های نجف آباد
shadow

صنایع دستی نجف آباد | سامانه جامع نیازمندی های نجف آباد

چاقو سازی

صنعت چاقو سازی در نجف آباد
اولين صنعت دستی كه در عين حال دارای پيشينه تاريخی می باشد صنعت ساخت چاقو قفل است كه سابقه اش به ساكنين اوليه شهر نجف آباد بر می گردد و اگر ديدگاه آنهایی را كه معتقدند اين شهر به عنوان قوزخانه ساخته شده و از كارگران اسلحه سازي مسكون گرديده و چاقو سازي بقاياي آن دوران است بپذيريم ، عينيت تاريخي آن بهتر مشخص مي گردد . زماني كه نقشه شهر به وسيله شيخ بهايي ترسيم شد و به عبارت ديگر زماني كه نجف آباد وجود پيدا كرد حدود 50 سال بعد از آن هنر ، حرفه چاقو سازي در اين شهر پا گرفت و اين هنر طبق گفته آقاي ميرعباسي كه يكي از هنرمندان به نام اين حرفه مي باشد ، در ابتدا به وسيله يك غربتي ( كوسي ) به نام ابراهيم ( ابرام كوسي ) براي مردم اين سامان عيان شد و به طور قابل توجهي رشد كرد و پا گرفت . بنا براين هنر به 350 سال پيش مي رسد . با اين حال كار استادان اين شهر به قدري ماهرانه و خوب انجام گرفت كه به سادگي مي توان اظهار داشت كه بعد از شهرستان هاي زنجان و ساوه در مقام سوم قرار گرفت . لازم به ذكر است چاقوي ساخت استاد علي نجف آبادي زينت بخش غرفه صنايع دستي موزه لوور فرانسه است كه شايد بي مناسبت نيز نباشد ، اگر بگوييم كه از نظر كيفيت چاقوهاي اين شهر بسيار برنده تر و بادوام تر از نواحي ديگر ، حتي زنجان به شمار مي رود ، چرا كه چاقوهاي ساخت زنجان بيشتر از نظر شكل و زيبايي بر اين چاقوها برتري دارند . چاقوهايي كه در قديم ساخته مي شد همگي با وسايل ابتدايي چون چرخ هاي دستي ،‌ چكش ، انبر و وسايل ديگر ساخته مي شد . چاقوهاي قديمي بزرگ ، دسته كج، شاخ دار و نوك تيز بوده و جنس آنها از آلياژهاي متفاوت بوده است . در دوره قاجاريه به خصوص در دوره محمدخان قاجار هنرمندان اين شهر توانسته اند كه چاقوهاي بهتر و محكم تري بسازند و به بازار عرضه كنند . اصل كارخانجات است ، تهيه مي كنندو در كوره هاي سنتي ذوب كرده و سپس عمليات مختلفي چون پرداخت كردن و آب دادن به فلز را روي آن انجام مي دند تا تيغه آن را تهيه كنند . دسته چاقو از شاخ حيواناتي چون بز است و پس از انجام كارهايي بر روي دسته ، چاقو را تهيه م يكنند . متأسفانه اين صنعت كه معروفيتي خاص داشت ، امروزه با هجوم دستاوردهاي صنعت ماشين به ركود كشيده شده و قدرت اقتصادي و هنري پيشين خود را از دست داده است .


نمد مالی

نمد مالی در نجف آباد
تاچند سال پیش نمد مالها وکلاه مالها در بازار شهر به تولید انواع کلاه نمدی – پالتونمدی – پالتونمدی چوپانها و زیرانداز وغیره می پرداختند. مواد اولیه لازم برای تولید کلاه نمدی پشم وکرک می باشد. براي درست کردن اينگونه کلاه ها در ابتدا ميبايست پشم گوسفندان حلاجي شده باشد. ماده اولي اين کلاه ها معمولا از پشم گوسفندان است البته گاها کلاه هاي کرکي هم به اينگونه توليد مي شود که بع علت قيمت بالاي کرک توليد اينگونه کلاه ها مقرون به صرفه نيست. به طور تقريبي براي هر کلاه کلفت 20 مثقال و براي کلاه هاي نازکتر 15 مثقال پشم گوسفند مورد نياز است.پس از مرحله حلاجي پشم گوسفندان بايستي پشم حلاجي شده را با آب صابون ورز داد و سپس پشم ورز داده شده وارد مرحله اِنگاره (انگاره:قالب گرفتن کلاه ها در گويش محلي نجف اباد) گرفتن ميشود. براي قالب گرفتن کلاه ها ابتدا بايستي اجاقي براي اين کار گرم شده باشد و پس از سفت شدن پشم ورز داده شده (به گويش محلي هم گرفتن) پشم سفت شده را شروع به ماليدن ميکنند. (شبيه شغل نمد مالي) پس از شکل گرفتن کلاه نوبت به قالب گرفتن آن ميرسد. براي اين کار پنج نوع قالب مختلف وجود دارد که بنا به اندازه و نياز قالب مورد نظر انتخاب ميشود کلاه قالب گرفته ميشود. پس از مرحله قالب گيري کلاه نوبت به رنگ آميزي آن ميرسد. رنگهاي مورد استفاده در شغل کالاه مالي (کالامالي) معمولا از انواع رنگهاي گياهي است از جمله پوست انار و زاج.پس از رنگ آميزي کلاه مجدداً ميبايست کلاه قالب زده و تميز (به گويش محلي پرداخت شدن) شود و کلاه آماده فروش ميشود. کلاه مالي امروزه ديگر مانند گذشته رونق خود را ندارد و بيشترين مشتريان محصولات اين شغل از روستاها و شهرهاي اطراف هستند. از جمله مشکلات اين شغل ميتوان به بيمه نبودن شاغلين اين بخش و سختی آن اشاره کرد.


لوده بافی

لوده بافی در نجف آباد
لوده در سنت به معني سبد بزرگي است كه براي محل ميوه استفاده مي شود . لوده بافي كه در گذشته جز مشاغل شهر بوده و از جمله صنايع دستي اي مي باشد كه از طريق آن مردم به امرار معاش مي پرداختند . در حال حاضر نيز چند تن از با تجربه ها و قديمي هاي اين حرفه به لوده بافي مشغول هستند . لوده بافي قبل از اينكه كه يك منبع در آمد باشد . جز هنرها و صنايع برتر دستي شهر مي باشد كه داراي ظرافت هاي خاص خود مي باشد . لوده ها از به هم بافتن چند تركه ( چوب ) ايجاد مي شوند . اين لوده ها چنان بافته مي شوند كه چندين برابر استحكام چوبي كه با آن بافته مي شود استحكام دارد و از نظر زيبايي نيز شكل هندسي متفاوتي دارد كه بر زيبايي آن افزوده است . چوب لوده ها از تركه ارغواني ( تركه ارغاني ) مي باشد كه بعضي از لوده باف ها آن را در خانه يا در باغ خود مي كاشتند و البته بعضي هم آن را مي خريدند و به صورت دسته هاي بزرگ چيده و به حجره هايشان مي آورند . ابتدا برگ ها را از تركه ها جدا مي كنندو در حالي كه هنوز چوب ها نرم هستند ، مشغول به بافتن يك لوده ( سبد ) مي شوند . تماشاي هنرمرداني كه با حوصله و صبر به بافتن اين لوده ها اقدام مي كنند ، خالي از لطف نيست .


گیوه دوزی

گیوه دوزی در نجف آباد
امروزه گيوه دوزي در نجف آباد تنها در تعدادي از مغازه هاي شهرديده مي شود كه در آن به اين حرفه مشغول هستند و براي اين كه يك جفت گيره دوخته شود. يك روز و نيم طول مي كشد . مواد اوليه گيره عبارت است از : رويه گيره كه از آباده شيراز خريداري مي شود . اين رويه ها كار زنان آباداي و شيرازي مي باشد . تخته يا كف گيره كه از پارچه كرباسي مي باشد ( اين پارچه ها را محكم كنار هم مي دوزن تا كف گيره درست شود ) و چرم گاو كه براي دوختن جلو و پشت گيره مصرف مي شود . .وضع بازار و خريد گيوه ها بيشتر در فصل بهار انجام مي گردد و كم ترين خريد در ماه هاي سرد به خصوص دي و بهمن مي باشد چون گيره در فصل گرم و خشك جهت را حتي پا مناسب مي باشد .


قالی بافی

قالی بافی در نجف آباد
قالي بافي پس از خارج شدن صنعت كاردو چنگال و كرباس بافي از حوزه اقتصادي ، نفوذ و قدرت بهم رسانيد و اكنون در تمايم دهات ناحيه رشد كرده و صنفي شهرستان هاي مجاور همچون فريدن ، چهارمحال بختياري و لنجان را نيز تحت تأثير قرار داده است . در زمان قاجاريه به خصوص در سلطنت ناصرالدين شاه ، دستگاه هاي قالي بافي در سرتا سر ايران رو به افزايش گذتشن و در نجف آباد تا قبل از …. رضا شاه در زمان احمد شاه قاجار با دستگاه هاي قالي بافي وجود نداشت . اولين شخصي كه دستگاه قالي بافي را در نجف آباد نصب كرد شخصي بود به نام حاج ميرزا ….. كاشاني كه خرداد ماه سال 1369 در سن صد سالگي دار فاني را رها كرد و به اين حرفه رو آوردند . اين صنعت از شهرت و ارزش صادراتي خوبي برخوردار است و در سال هاي اخير توليد آن دچار تنگناهاي مواد اوليه و خسروش قرار گرفته و گذشته از آن به لحاظ موارد فوق از كيفيت آن كاسته شده است . به هر صورت امروزه بافت قالي و قاليچه با 89% معمول ترين صنعت دستي مي باشد كه اقشار بسياري را زيرپوشش قرار داد است .

تبلیغات در نیازمندی های نجف آباد